×

Péče o kůži

Třísločiněná hovězí useň a její barvení

  • Pokud není řečeno jinak, všechny mé výrobky jsou vyrobeny z přírodní třísločiněnné hovězí hlazené usně, která, jak už z názvu vyplývá, je přírodním materiálem se všemi výhodami a nevýhodami – roztažností, pevností i ochotou přijímat barvený odstín. Pokud člověk preferuje rovnoměrný stejnorodý materiál, je potřeba zvolit jiný, umělý materiál.

  • Využívám přírodní useň, kterou poté ručně barvím do vybraných odstínů. Odstíny barev najdete ve barevného vzorníku u každého zboží, ale je třeba mít na paměti, že i stejná barva obarví každou kůži malinko jinak. Záleží i na počtu nátěrů, stáří kůže apod. Nejde o vadu, ale o vlastnost danou kůží jako přírodním materiálem, který se vyčiňuje za pomocí tříslovin – přírodních látek získávaných např. z dubové kůry.

  • Stejně jako dřevo, tak i barvená kůže časem pracuje a mění se vlivem UV záření ze slunce, působením vody, nošení, tření o kovové součásti a textil apod.

  • Pro netypické odstíny kůže (např. tyrkysová) lze využít barvení kůže již v koželužně dle vzorníku RAL. Zde se pak domlouváme zcela individuálně, protože je nutné koupit celý obarvený výsek kůže a i dodání finálního výrobku bude proto řádově delší.

Proč používám tento materiál a techniku barvení?

  • Hovězí třísločiněná hlazená useň z vhodného výseku (jmenuje se krupon) je to nejkvalitnější, co můžete získat. Obsahuje vždy hladkou vrstvu (nejkvalitnější část usně) a její sílu (1 mm u peněženek, až 5 mm u opasků) pak určuje zadní hrubá strana.

  • Ručně barvená kůže nádherně patinuje a je radost s ní pracovat. Lze ji tvarovat, lisovat. Postupně se mění, žije doslova s Vámi. Sice do ní snadněji uděláte vryp třeba nehtem, ale po rozleštění balzámem na kůži se vryp obstojně zahladí. Pokud uděláte vryp do lakované kůže nebo kůže, která má na horní straně vrstvu barvy, jedná se o nevratnou změnu.

  • Přírodní, ručně barvená a balzámem ošetřená kůže příjemně voní včelím voskem, neskrývá různorodou strukturu kůže a je na ní vidět, že se jedná o pravou kůži a nikoli levnou náhražku.

Jak o kožený výrobek pečovat

  • Výrobky z pravé kůže obecně nemají rády vodu. Pokud máte kožené boty, musíte jepravidelně udržovat různými přípravky, aby vydržely funkční. Stejně tak tašky, peněženky,opasky a další kožené výrobky, které vyrábím, je potřeba alespoň čas od času promazat balzámem na kůži, který si můžete přikoupit společně s výrobkem. Balzám kůži dodá potřebný tuk, sníží šanci na praskání v ohybech, oživí barvy a výrobek provoní. Promazaný výrobek je dobré ponechat alespoň 24 hodin v teplé místnosti, a poté přebytečný balzám rozleštit a setřít suchým měkkým hadrem.

  • Výrobek ode mne obdržíte důkladně promazaný balzámem na kůži, a jako takový je často dost „čerstvý“. Je dobré jej opět doma přetřít suchým hadrem a ze začátku jej postupně „roznosit“. V případě tmavých barev se vyhněte nošení na světlém textilu – i přes fixaci barev mohou způsobit v místě otěru fleky. Jde zkrátka o přírodní materiál, ne o umělou hmotu.

  • Kožený výrobek nevystavujte působení vody. Je možné jej sice ošetřovat třeba spreji na boty, které dodají voděodolnost, ale ve spojích a ohybech bude pravděpodobně méně odolný a je lepší se na ochranu nespoléhat a raději se snažit výrobek před vodou chránit.

  • Voda s kůží udělá dvě věci – v místě vsaku může zůstat flek v tmavším barevném odstínu, a pokud kůže úplně promokne, stane se tvárnou až do úplného uschnutí. Pokud máte rádi patinu jako já, noste tašku na rameni i v dešti a nemusíte nic řešit.

  • Platí, že čím je výrobek onošenější a používanější, o to více je patinovaný a o to méně náchylný k pouštění barvy apod.

  • Kožené výrobky nikdy nenamáčejte, neperte v pračce ani nevystavujte žáru (tavení švů a lepidla) a dlouhodobé vlhkosti (nevětraná mokrá kůže uložená ve sklepě může jako každý přírodní materiál zplesnivět).

Co mám dělat, když…

  • …hodně zmoknu i s taškou na rameni – stejně jako u kožených bot, usušte tašku při pokojové teplotě tak, aby si držela původní tvar. Poté ji pečlivě natřete z vnější strany balzámem na kůži a kochejte se novou patinou

  • …je výrobek od bláta a špíny – na čištění použijte jemnější kartáč na odstranění nečistot a pokud nepomáhá, tak vlhký měkký hadřík, případně sedlové mýdlo (ale kdo ho má doma). Poté za sucha natřete balzámem na kůži.

Kůže je přírodní materiál, který se Vám při správném zacházení odvděčí desítky let trvající trvanlivostí. Je však třeba se smířit s tím, že patinuje a že to není kus inertní hmoty, který vydrží půl roku beze změny a pak se rozpadne. Naštěstí 🙂
Přeji Vám mnoho radosti při používání výrobků z tohoto úžasného tradičního materiálu.