Jak a proč vznikl Kožedělník?

Je jaro 2013, dokončuji na Mendelově univerzitě bakalářskou práci o tématu urban exploration a zároveň pracuji pro reklamní agenturu. Obojí znamená, že sedím hodiny u počítače a tvořím virtuální hodnoty. Na Youtube náhodou narážím na návod o práci s kůží. Dochází mi, že bych chtěl tvořit rukama i něco hmatatelného.

Hledám kontakty na fungující sedláře a brašnáře, sleduji spousty tutoriálů a návody na nožířských fórech o kůži a v brněnském KARSu se zdravíme s paní vedoucí, protože tam jsem pečený vařený. Do suterénu stěhuji dva stoly ze zkrachovalých prostor textilní fabriky na Cejlu a s vrtačkou a draze vykoupenými odřezky z kůže vytvářím první peněženku a opasek. Pro radost ze sdílení prvního „úspěchu“ vymýšlím značku Kožedělník, která vzniká jako otrocký překlad angl. „leatherworker“ a které ve spojení se svým jménem používám dodnes.

Neustálým učením a touhou se zlepšovat objevuji lepší technické postupy a při zkoumání všech možných informačních zdrojů mne různé drobnosti a poznámky přivádějí na nové cesty. Navštěvuji koželužny, výrobce kování a barev a za průběžného testování si vytvářím síť ověřených dodavatelů. Do výrobků začínám vkládat vlastní styl založený na jednoduchosti a pečlivém zpracování, ke kterému mám jako někdy až přílišný perfekcionista blízko.

Velké rozhodnutí

Na podzim 2017 přichází nová životní etapa, kdy do naší dvoučlenné rodiny přichází další osobnost. V práci zjišťuji, že organizovat akce jako account manager se sice super adrenalin a že člověk pozná zcela nové prostředí, ale ze stresu šedivějící vlasy před třicítkou zas tak fajn nejsou, stejně tak jako vysedávání v kanceláři až do večera. Ve volném čase občas něco vyrobím a získávám další zakázky i jako fotograf. Po dlouhém rozmýšlení ve mne uzrává velké rozhodnutí a krok do neznáma.

Listopad 2018, po sedmi letech v reklamní agentuře jako v té době služebně nejstarší account manager balím kufry a konečně se odhodlávám postavit se na vlastní nohy jako freelancer. Stejně jako se celý život nevěnuji jedinému oboru a jako mne baví stále si rozšiřovat obzory, stávám se kreativním řemeslníkem na volné noze – Kožedělníkem pracujícím rukama a zároveň fotografem zaměřeným na focení svateb a staveb.

Přichází čas jít do toho naplno. Investuji do preciznějších nástrojů a hlavně pak pořizuji šicí stroj, díky čemuž se objevují zcela nové možnosti při designování nových výrobků. Od léta 2019 pak nastává poslední klíčová fáze – intenzivní příprava nových webových stránek, které spouštíme v listopadu a na kterých je mi ctí Vás tímto přivítat. Najdete zde neustále rostoucí řadu vyzkoušených výrobků, jejichž zakoupením uděláte radost sobě nebo svým blízkým coby originálním a kvalitním dárkem, a zároveň umožňujete mně coby Vašemu osobnímu řemeslníkovi žít svůj sen o tom, že se zvládnu uživit sám vlastníma rukama při kreativní a smysluplné práci. Děkuji Vám.

2021 +

Je začátek ledna roku 2021, asi půl druhé ráno. Z této rubriky se stala tak trochu kronika a pro doplnění příběhu Kožedělníka nyní chybí asi rok a půl. Neskutečně dlouhá doba plná změn, která paradoxně uběhla hrozně rychle. Ale popořadě…

Na konci roku 2019 jsme vyzkoušeli první Vánoční sezónu na volné noze. Celý rok byl poznamenaný dvěma smutnými událostmi, ale kromě mých nejbližších mi i práce na předvánočním maratonu zakázek pomohly obstojně fungovat a do roku 2020 jsem se vrhnul pln nových plánů a myšlenek.

Než jsem se ale rozkoukal, rozrostla se nám rodina a opět bylo všechno jinak, protože, jak nás všichni upozorňovali, péče o jedno dítě je nic, oproti dvěma. Díky mé skvělé Kožedělnici jsme ale postupně našli rovnováhu, jak vše zvládat, a v mezičase jsme doladili stránky, abychom je v březnu spustili…

Ano. Březen 2020. Opět přišlo něco jiného, tentokrát ale z Číny a nebylo to pozitivní. Pozitivní byla ale reakce lidí, kteří na jaře táhli za jeden provaz a snažili se pomáhat, kde se dalo. I proto na mou výzvu na Facebooku zareagovalo neskutečně velké množství lidí a díky novým zakázkám jsme mohli fungovat dál.

Vstříc vánoční sezóně, která v tomto oboru začíná prakticky po letních prázdninách, jsme vykročili stylově, otestovali jsme si c+ na vlastní kůži. Chybějicí cca dva až tři týdny uspíšíly start předvánočního zakázkového maratonu, kdy jsme jeli skoro nonstop a který jsme zdárně ukončili přesně 23.12, kdy už byly všechny vyrobené dárky zdárně na svých místech a mně spadl kámen ze srdce – když něco slíbím, musím to splnit. A my to zvládli.  

Předjímat, co se bude dít v letošním roce 2021, mne po předchozích řádcích přijde trochu zbytečné, ale plány jsou jasné. V jednom člověku se tohle zvládnout nedá, takže se musím zaměřit na další budování naší malé rodinné dílny po všech stránkách. Zároveň bych si rád letos vyzkoušel účast na zajímavých designových trzích a hlavně budu pracovat na návrzích nových výrobků a vyladění těch stávajících.

Držte nám prosím palce a děkujeme všem zákazníkům i fanouškům za podporu! Honza – Kožedělník